قطعات کمپرسور

شرکت پترولیان فیدار تولیدکننده قطعات مختلف انواع کمپرسورها به روش مهندسی معکوس میباشد که از آن جمله میتوان به انواع رینگهای کربنی و تفلون گرافیت (پیستون رینگ) که به صورت ساده یا چند تکه فنردار اشاره نمود .

كمپرسور به ماشيني اطلاق مي شود كه از آن براي افزايش فشار سيالات تراكم پذير (گازها و بخارات) استفاده مي شود. كمپرسور در رفاه زندگي بشري و گسترش صنايع از آنچنان اهميتي برخورداربوده بنحوي كه امروزه اصطلاحا آن را اسب باركش صنايع مينامند .

معمولا برای متراکم کردن هوا که یک گاز تراکم پذیر است از کمپرسورها استفاده می کنند اما از کمپرسورها در متراکم سازی گازهای طبیعی ، اکسیژن، نیتروژن ، و دیگر گازهای صنعتی نیز استفاده می شود. در صنعت افزايش فشار گازها از طريق كاهش حجم و يا به روش ازدياد انرژي جنبشي و سپس تبديل آن به فشار از طريق ديفيوزر امكان‎پذير است. كمپرسورهاي نوع اول را جابجايي مثبت و كمپرسورهاي نوع دوم را ديناميكي مي نامند . در مجموع میتوان انواع كمپرسور را به شرح زيرطبقه بندي نمود :

1. کمپرسورهای جابه جایی مثبت (Positive Displacment Compressor) شامل:

• کمپرسورهای دورانی (Rotary Compressor) comperssor 1: در کمپرسور دورانی دو روتور مارپیچ که به طور متناوب گردش میکنند سیال را به محفظه می راند و فشار آن را افزایش می دهد. با گردش روتورها سیال به درون محفظه کشیده شده و در ادامه کار روتور، سیال را به انتها می راند، آن را به دام انداخته و بدین ترتیب فشارش را بالا می برد. سیال فشرده شده از انتها خارج می شود. این کمپرسورها تمایل به حرکت آرام دارند و لرزش چندانی نداشته از این رو نیازی به فنر ندارند، با این حال برای جلوگیری از لرزش های احتمالی در فرکانس های بالا یک لرزه گیر روی آن ها تعبیه می شود. لازم به ذکر است روتورها نباید خشک کار کنند و شیارهای روتور باید همواره روغنکاری شوند تا دچار خوردگی و ساییدگی نشوند.

 

• کمپرسورهای رفت و برگشتی (Reciprocatig Compressor ) comperssor 2: در این نوع از کمپرسور با پایین رفتن پیستون، هوا یا گاز به داخل پیستون کشیده شده و با برگشت پیستون به حالت اولیه ، متراکم می گردد. شبیه موتورهای احتراق داخلی، میله میل لنگ باعث می شود حرکت چرخشی میل لنگ به حرکت خطی پیستون تبدیل گردد و برخلاف موتورهای احتراق داخلی در این کمپرسورها گاز جرقه نمیزند بلکه در طی این عمل فشار گاز زیاد شده، دریچه تخلیه را باز کرده و با شدت خارج می شود.

 

 

 

 

2. کمپرسورهای دینامیکی (Dynamic Compressor) شامل:

• کمپرسورهای سانتریفیوژ (Centrifugal Compressor)comperssor 3 : کمپرسورهای سانتریفیوژ با گردش پروانه کمپرسور، سیال را به درون محفظه کشیده و در اثر حرکت چرخشی پروانه نیروی گریز از مرکز شدیدی را در سیال (در یک محفظه مدور) ایجاد می کند. به این ترتیب سیال در برخورد با محفظه تحت فشار قرار می گیرد. کمپرسورهای سانتریفوژ با افزایش دور پروانه انرژی جنبشی گاز را زیاد کرده و این میزان انرژی ، فشار را در خروجی دیفیوزر بالا میبرد. در کمپرسورهای سانتریفیوژ جهت جریان عمود بر محور گردنده میباشد . این مدل از کمپرسورها برای فشرده سازی حجم زیادی از گاز در یک فشار پایین به کار می روند زیرا نیروی فشاری ایجاد شده توسط پروانه ها کوچک است. به همین دلیل چیلرهایی که از کمپرسور سانتریفیوژ استفاده می کنند بیش از یک پروانه در آنها تعبیه می شود. این کمپرسورها به دلیل طراحی ساده و قطعات متحرک محدود و نگه داری آسان و کم هزینه، مطلوب می باشند .

 

• کمپرسورهای محوری (Axial Compressor)comperssor 4 : در کمپرسورهای محوری، هوا به موازات محور گردنده جریان دارد. کمپرسور از چندین ردیف آبشاری تشکیل شده که برخی از این ردیفها روتور نام دارد که به شفت مرکزی متصل شده و با سرعت بالا گردش می کند. باقی ردیفها استاتور است که در جای خود ثابت است و گردش نمیکند. وظیفه استاتور افزایش فشار و بازگرداندن جریان از حالت مارپیچ به موازات محور است. گاز از درون کمپرسور عبور کرده و سرعت آن متناوباً زیاد و کم میشود. با هر افزایش سرعت انرژی جنبشی گاز زیاد شده و با هر کاهشی ، انرژی جنبشی آن تبدیل به افزایش فشار می شود. این کمپرسورها جریان پیوسته دارند و در حجم زیاد، گاز متراکم ایجاد می کنند و راندمان بالایی دارند.

JoomShaper