قطعات گیربکس

گیربکس ماشینی است که برای انتقال توان مکانیکی از یک منبع تولید توان به یک مصرف کننده وهچنین برآورده ساختن گشتاور و سرعت دورانی مورد نیاز مصرف کننده به کار میرود.گیربکس درواقع یک واسطه بین منبع توان و مصرف کننده توان می باشد که بین منبع توان و مصرف کننده توان یک انعطاف پذیری بر قرار میکند.به دلیل هماهنگ بودن گشتاور و سرعت دورانی منبع تولید توان با مصرف کننده نیاز به ماشینی که بتواند این هماهنگی را به صورت یک واسطه برقرار کند امری ضروری به نظر می رسد . دستگاهی که این خواسته را میتواند تامین کند کیربگس نام دارد .

گیربکس ها می توانند در ازای کاهش دور، گشتاور را افزایش دهند یا در ازای کاهش گشتاور دور را افزایش دهند. در حالت ایده آل حاصلضرب دور در گشتاور در ورودی و خروجی گیربکس ثابت است، اما با توجه به تلفات انرژی در یک دستگاه مکانیکی این حاصلضرب در محور خروجی کمتر می شود.

تعدادی از انواع گیربکس های صنعتی عبارتند از:

• حلزونی (Worm Gearbox)، gearbox1

این نوع از گیربکسها متشكل از یك ماردون فولادی كه سخت كاری پیوسته شده و سنگ خورده است و یك چرخدنده حلزونی از جنس غالباً برنز ریخته گری شده است. این گیربکسها حركت سینماتیكی خود را از این دو قطعه تامین می كند. در گیربکسهای حلزونی به دلیل ساختار و زاویه ی خروجی آنها به دلیل متعامد بودن دارای كاربری های فراوانی است و به دلیل كاركرد نرم در سیستم های بالابر و همچنین آسانسورها كه نیاز به ایجاد گشتاور و راه اندازی نرم است، كاربرد فراوانی دارند. همچنین این گیربکسها در كانوایرها و سیستم های انتقال مواد كوچك كاربرد فراوانی دارند. از دیگر مشخصه های گیربکس حلزونی، عدم برگشت پذیری در نسبت های تبدیل بالای 30 است.

از مزایای منحصر به فرد این گیربکسها

1) قابلیت نصب در هشت حالت متفاوت میباشد كه باعث استفاده راحت این گیربکس گردیده است

2) تعمیر و نگهداری آسان آنها

 

 

 

• هلیکال (Helical Gearbox)، gearbox2

گیربکس هلیكال شامل تعدادی چرخدنده می باشد كه دارای ساختار مارپیچ یا هلیكال هستند و به همین دلیل به این نام شهرت یافته است. ابن نوع چرخدنده ها از دسته چرخدنده های ساده ولی با امتداد پروفیل مورب نسبت به امتداد شفت می باشند. انتقال نیرو در این نوع گیربكس ها با توجه به ساختار چرخ دنده های آنها (هلیكال) با حركت یك نقطه در امتداد سطح دنده انجام می شود. این نوع گیربكس به علت كاستن صدا و درگیری نرم چرخ دنده ها در سیستم های انتقال نیرو به كار می روند و می توانند در دورها و توانهای بالاتری نسبت به دنده های ساده استفاده شوند. اساس كار این گیربكس ها بدین صورت است كه با كاهش دور باعث افزایش گشتاور در قسمت خروجی می شوند.

 

 

 

 

• خورشیدی (Planetary Gearbox)، gearbox3

به طور كلی گیربكس دنده خورشیدی، بسته به میزان كاهش دور، از طبقات مختلف تشكیل می شود كه در هر طبقه نسبتهای دور به طور معین و به صورت مستقل كاهش می یابد.

بدین نحوه كه تعدادی چرخدنده دور ورودی هر طبقه را كاهش داده و به طبقه بعد منتقل می كنند.

لذا به واسطه چند مرحله ای بودن كاهش دور در این نوع گیربكس ها امكان بدست آوردن دورهای ایده ال در محدوده ای بین 0.5 تا 800 دور در دقیقه قابل دستیابی می باشد.

نسبت تبدیل در هر طبقه گیربكس بین 3 تا 7 متغیر است.

 

 

 

 

 

 

 

• کرانویل پینیون (crawn wheell pinion Gearbox)

گیربكس كرانویل پینیون تشكیل شده از تعدادی چرخدنده هلیكال و دو چرخدنده مخروطی كه قابلیت انتقال گشتاور در زاویه 90 درجه را ایجاد می كنند.

به منظور انتقال نیرو در محورهای متعامد و غیر متعامد و متنافر نیاز به سیستم درگیری دنده ها در دو سطح مورب بوده كه توسط چرخ دنده های مخروطی مارپیچ تامین می گردد.

درگیری پروفیل دنده های مخروطی مارپیچ به صورت همزمان بوده و عملكرد نرمی نسبت به دنده های مخروطی ساده دارند و می توانند گشتاورهای بالاتری را بدون ضربه و صدا به نرمی انتقال دهند .

JoomShaper