قطعات پمپ

شرکت پترولیان فیدار توانایی ساخت قطعات یدکی انواع پمپها شامل پروانه پمپ impeller - بدنه پمپ casing & housing - شافت shaft و غیره را دارد و تا کنون موفق به تولید انواع قطعات پمپهای مختلف گردیده است که از آن جمله میتوان به مهندسی معکوس و ساخت قطعات پمپهای وارمن (warman) و پمپهای HAUKE اشاره نمود که تصاویر آنها در قسمت گالری موجود میباشد . قابل ذکر است که تولید انواع ايمپلر در ابعاد و آلياژهاي گوناگون شامل روباز ، روبسته ، دومکشه و يک مکشه از مرحله  مدلسازی و ریخته گری - ماشینکاری و بالانس تحت کنترل کیفی و نظارت کامل انجام میگردد .

به طور کلی پمپ به دستگاهی گفته میشود که انرﮊی مکانیکی را از یک منبع خارجی اخذ و به سیالی که از آن عبور می کند، انتقال میدهد. در نتیجه انرﮊی سیال پس از خروج از پمپ افزایش می یابد. در پمپها تغییرات انرﮊی سیال همواره به صورت تغییر فشار سیال مشاهده میگردد. از پمپها برای انتقال سیال به یک ارتفاع معین و یا جا به جایی آن در یک سیستم لوله کشی و یا هیدرولیک استفاده می نمایند. به عبارت کلی تر از پمپ برای انتقال سیال از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده میکنند. پمپها دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام دارای کاربرد خاصی می باشند. مهمترین پمپها عبارتند از:

11-پمپهای سانتریفوﮊ (centrifugal pump) : این پمپها از نوعی میباشند که انتقال انرﮊی از آنها به سیال به طور دائمی انجام میپذیرد. پمپهای سانتریفوﮊ معمولا نیروی محرکه خود را از طریق یک الکتروموتور دریافت میکنند. انتقال نیروی محرکه از موتور به پمپ از طریق یک محور به نام شَفت منتقل می شود. شَفت موتور به وسیله نوعی تجهیزات مکانیکی به نام کوپلینگ به شَفت پمپ متصل شده است. به این ترتیب انتقال نیرو به راحتی از طریق شفت موتور الکتریکی به شفت پمپ منتقل می گردد. پمپهای سانتریفوﮊ دارای یک محفظه هستند که حلزونی شکل است و پوسته یا کِیسینگ نامیده می شود و درون آن یک یا چند چرخ قرار دارند که روی یک محور (شفت) نصب شده اند. هر چرخ مجهز به تعدادی پره می باشد. انتقال انرﮊی به سیال در این قسمت انجام می شود. برای اینکه از محل خروج شفت از کِیسینگ پمپ سیالی خارج نشود و اصطلاحا نشتی به خارج نداشته باشیم از ابزاری به نام مکانیکال سیل (mechanical seal) استفاده شده است. نکته بسیار مهم در مورد این نوع پمپها هواگیری یا پرایم کردن پمپ پیش از روشن کردن آنها می باشد. یعنی پس از لاین آپ نمودن پمپ و اطمینان از ورود سیال به داخل پمپ ، باید از خروج کامل هوا یا گاز حبس شده در داخل پمپ نیز اطمینان حاصل نمود. از این نوع پمپها در ابعاد و اندازه های مختلف برای مصارف گوناگون ساخته میشوند.

22-پمپهای رفت وبرگشتی (Reciprocating pump) : این نوع پمپها وسایلی هستند که انتقال انرﮊی از آنها به سیال به صورت دوره ای میباشد. نیروی محرکه این نوع پمپها نیز غالبا توسط موتورهای الکتریکی تامین میگردد. در این نوع پمپها حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل به حرکت رفت و آمدی پیستونی در یک سیلندر میشود . با عقب رفتن پیستون در سیلندر ایجاد مکش شده و در نتیجه مایع از طریق یک شیر ورودی داخل سیلندر میگردد . با حرکت پیستون به طرف جلو دریچه ورودی بسته و مایع از طریق شیر خروجی به خارج هدایت می گردد . شیرهای ورودی و خروجی یکطرفه بوده و طوری ساخته شده اند که در مراحل رفت و آمد پیستون، از ورود مایع داخل سیلندر به قسمت کم فشار و بالعکس ممانعت شود. اگر بجای پیستون، پلانجری در داخل سیلندر رفت و آمد کند در این حالت به آن پمپ پلانجری میگویند. در ضمن چنانچه پلانجر دیافراگمی را حرکت دهد پمپ از نوع دیافراگمی است. فرق میان پیستون و پلانجر در این است که طول سر پیستون کوتاه تر از مسافتی است که پیستون درون سیلندر طی می نماید، در حالی که طول پلانجر بیشتر از طول مسافت طی شده توسط آن در داخل سیلندر می باشد. از طرفی در پمپهای پیستون از حلقه یا رینگی جهت آب بندی پیستون و سیلندر استفاده شده است که روی بدنه پیستون قرار گرفته و همراه آن حرکت می کند، در حالیکه در پمپهای پلانجری این رینگ روی سیلندر قرار دارد و ثابت است. این پمپها معمولا کم ظرفیت هستند ولی فشار خروجی سیال را می توانند تا مقدار زیادی افزایش دهند. بنابراین از این پمپها در جاهایی که نیاز به جا به جا کردن سیالی با حجم کم ولی فشار بالا میباشد استفاده میکنند. در ضمن باید به این نکته نیز توجه داشت که جریان سیال در این پمپها به صورت غیر یکنواخت میباشد. نکته بسیار مهم در مورد این پمپ ها آن است که هرگز نباید آنها را در حالیکه شیر خروجی پمپ (discharge valve) بسته است روشن نمود .

33-پمپهای چرخ دنده ای (Gear pump) : این پمپها نوعی از پمپهای گردشی یا روتاری میباشند. پمپهای چرخ دنده ای از دو قسمت متمایز تشکیل شده اند، یکی قسمت جداره ثابت و دیگری قسمت دوار که شامل یک محور گردان با چرخ دنده میباشد. در پمپهای چرخ دنده ای مقداری مایع بین دنده های چرخ دنده پمپ به اصطلاح به تله می افتد و در اثر چرخیدن چرخ دنده ها این مایع به قسمت خروجی پمپ رانده میشود. این پمپها به گونه ای ساخته میشوند که در آنها فاصله میان اجزاء گردنده و جداره ثابت بسیار کم می باشد. کاربرد این پمپها برای جابجایی مایع با حجم کم و فشار متوسط میباشد. نکته مهم در مورد این پمپها آن است که هرگز نباید آنها را در حالیکه شیر خروجی پمپ (discharge valve) بسته است روشن نمود ، چرا که در این حالت اگر هیچ شیر اطمینانی (safety valve) در مسیر دیسچارج پمپ وجود نداشته باشد، یا خود پمپ از بین می رود و یا اینکه لوله دیسچارج می شکند.

JoomShaper