اورینگ

اورینگها قطعاتی به شکل رینگ با سطح مقطع O میباشند که به صورت استاتیک باعث نشت بندی یا آببندی بین قطعات مختلف میگردند . اورینگها بنا بر محیطی که در آن فعالیت میکنند (با توجه به نوع سیال و دما) دارای متریالهای مختلفی میباشند که بخشی از پرکاربرد ترین آنها به شرح ذیل میباشد .

اورینگNBR : مقاوم در برابر روغن هیدرولیک,حلال‌ها، آب، نمک‌ها، ترکیبات آلیفاتیک، صابون‌ها و اغلب مواد غذایی می باشند. این دست مواد به شکل پیوسته در دمای ۱۲۰درجه سانتی گراد در مجاورت هوا و در دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد در محیط روغن کارایی دارند.

اورینگ وایتون : ضد روغن هیدرولیک,ضد اسید,ضد بنزین ,ضد حلال ها و ضد سایش می باشد و از اورینگ های معمولی و NBR  فشار بسیار بیشتری را تحمل میکند. در دمای-40 الی 220 درجه سانتی گراد بازدهی مناسب دارد.

اورینگ سیلیکون : در صنایع غذایی , شیر و لبنیات , بهداشتی و داروسازی کاربرد دارد. شایان ذکر است اورینگ سیلیکون به نام های اورینگ حرارتی و نسوز نیز شناخته می شود و در دمای -30 الی 250 درجه سانتی گراد بازدهی مناسب دارد.

اورینگ کالرز : در محیطهای اسیدی و دمایی بالا کاربرد داشته و تا 280 الی 320 درجه سانتیگراد تحمل دمایی دارد . این نوع اورینگ عمدتاً با 2 نوع گرید در ایران استفاده میشود . گرید 6375 با تحمل دمایی حدود 300 درجه و گرید 4079 با تحمل دمایی 320 درجه سانتیگراد که از لحاظ قیمت تقریباً 1/5 تا 2 برابر قیمت 6375 میباشد . با توجه به قیمت بسیار بالای این نوع اورینگ صرفه اقتصادی و استفاده صحیح از آن باید مدنظر قرار گیرد . پیشنهاد میگردد صرفاً به دلیل دمای بالا از این نوع اورینگ استفاده ننمایید .

کالرز

JoomShaper