پکینگ

ازاین نوع آب بند میتوان به جای V-packing و U-packing استفاده کرد. جنس آن معمولاً از پلاستیک یا نخ نسوز و یا لاستیک نخ دار با روکش فلزی می‌باشد.این آب بندها برای قسمتهای با فشار کم بکار می‌روند. در حقیقت عامل آب بندی کننده براساس افت فشار سیال در طول غلاف می‌باشد. علت اینکه پکینگها باید دارای خواص پلاستیکی ( فرم پذیری ) باشنداین است تا مقدارفشردگی روی اسلیو را تنظیم کنند و نیز خواص الاستیک جهت جذب انرژی و آسیب نرساندن به جزء دوار را داشته باشند و به صورت رینگ هایی درداخل محفظه آب بندی قرارگیرند.انرژی اصطکاکی(گرما) تولیدشده دراثر گردش شافت از طریق نشت مقدارکمی مایع از پوسته یا توسط محفظه خنک کاری پشت آن و یا استفاده از هر دو دفع میشود. پکینگها از مواد گوناگون تشکیل شده و انواع گوناگونی دارند:

آزبستوس asbestos: که برای درجه حرارت‌های پایین ازآن استفاده می‌کنند.این پکینگها بوسیله گرافیت یا روغن، روغن کاری می‌شوند.
متالیک metalic: این پکینگ‌ها برای فشارها و دماهای بالا استفاده میشوند.پکینگ‌های متالیک ترکیبی از فویل فلزی(مس، آلومینیم، بابیت و....) باگرافیت یا موادچرب کننده دیگر میباشند. روغنکاری نقش مهمی در این آب بند دارد زیرا اگر خشک کار کند روی سطح تماس مثلا سیلندر خط می اندازد.

JoomShaper